Είσοδος      |     
Ημερολόγιο εκδηλώσεων
Συνέδρια-Σεμινάρια

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ


Στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε και θέλοντας να δώσουμε ένα δημιουργικό διέξοδο στους συνανθρώπους μας, ξεκινούμε τη λειτουργία μια νέας συλλογικής προσπάθειας για την πόλη μας που στηρίζεται στην εθελοντική προσφορά.
Πρόκειται για το Εργαστήρι Καλλιτεχνικής Επιμόρφωσης και Δημιουργίας (Ε.Κ.Ε.Δ), που στηρίζεται στην βοήθεια γνωστών Χανιωτών δημιουργών των γραμμάτων και των τεχνών .
Στο εργαστήρι θα πραγματοποιηθούν τα παρακάτω μαθήματα :
1. Λύρα με το Γεράσιμο Μαρινάκη
2. Θέματα ιστορίας της τέχνης σε συνδυασμό με τις βασικές αρχές σχεδίου, με την Κατερίνα Τσεμπερλή
3. Φωτογραφίας με το Γιώργο Μπαλαδάκη
4. Εκμάθησης ηλεκτρονικού υπολογιστή με το Στέλιο Μανουδάκη
5. Κατασκευή Κοσμήματος, με τη Ρούλα Μουντάκη
6. Δημιουργία Μαθητικού τύπου, με την Κατερίνα Πολύζου
7. Ζωγραφικής και Ελεύθερου Σχεδίου, με την Μαριλένα Σαβράνη
8. Δημιουργική απασχόληση παιδιών και ελεύθερο σχέδιο, με τον Κώστα Κουνάλη
9. Κινηματογράφος, με τον Κώστα Κωνσταντινίδη
10. Κατασκευή φιγούρας Θεάτρου Σκιών, με το Νίκο Μπλαζάκη

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλους τους επιμορφωτές που αμέσως ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας. Με τον τρόπο αυτό αποδεικνύουν για άλλη μια φορά την ευαισθησία των συμπολιτών μας, που πάντα δίνουν και έδιναν το παρόν στα δρώμενα της πόλης μας.
Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να απευθυνθούν στα γραφεία της ΚΕΠΠΕΔΗΧ – ΚΑΜ, στον Παλιό Τελωνείο, στην Ακτή Ενώσεως, 08.30 – 14.30, μέχρι την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου.
Για τη συμμετοχή στο πρόγραμμα θα υπάρχει ένα συμβολικό αντίτιμο της τάξης των 10 € για την κάλυψη των λειτουργικών εξόδων του χώρου.
Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν την Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2011, στη Βίλα Κούνδουρου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των μαθημάτων έχει ως εξής :

ΔΕΥΤΕΡΑ
Μάθημα Λύρα
Επιμορφωτής : ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ
Ώρα : 18.00 - 19.00
Τμήμα : Α
Διάρκεια μαθημάτων : έως 2/4/2012

ΤΡΙΤΗ
Μάθημα : Λύρα
Επιμορφωτής : ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ
Ώρα : 18.00 - 19.00
Τμήμα : Β
Διάρκεια μαθημάτων : έως 3/4/2012

ΤΡΙΤΗ
Μάθημα : Θέματα ιστορίας της τέχνης σε συνδυασμό με τις βασικές αρχές σχεδίου
Επιμορφωτής : ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΣΕΜΠΕΡΛΗ
Ώρα : 19.00 - 21.00
Τμήμα : Α
Ηλικίες : 18 +
Διάρκεια μαθημάτων : έως 8/5/2012

ΤΕΤΑΡΤΗ
Μάθημα : Φωτογραφία
Εκπαιδευτής : ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΛΑΔΑΚΗΣ
Ώρα : 18.00 - 20.00
Τμήμα : Α
Ηλικίες : 18+
Διάρκεια Μαθημάτων : έως 9/5/2012

ΤΕΤΑΡΤΗ
Μάθημα : Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές
Επιμορφωτής : ΣΤΕΛΙΟΣ ΜΑΝΟΥΔΑΚΗΣ
Ώρα : 18.00 - 20.00
Τμήμα : Α
Ηλικίες : 10 – 13
Διάρκεια Μαθημάτων : έως 9/5/2012

ΤΕΤΑΡΤΗ
Μάθημα : Κόσμημα
Επιμορφωτής : ΡΟΥΛΑ ΜΟΥΝΤΑΚΗ
Ώρα : 17.30 - 18.30
Τμήμα : Α
Ώρα : 18.30 – 19.30
Τμήμα : Β
Ηλικίες : 18+
Διάρκεια Μαθημάτων : έως 9/5/2012


ΠΕΜΠΤΗ
Μάθημα : Μαθητικός τύπος
Επιμορφωτής : ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΟΛΥΖΟΥ
Ώρα : 19.00 - 21.00
Τμήμα : Α
Ηλικίες : 13 - 17
Διάρκεια Μαθημάτων : έως 10/5/2012

ΠΕΜΠΤΗ
Μάθημα : Ζωγραφική – Ελεύθερο Σχέδιο
Επιμορφωτής : ΜΑΡΙΕΛΕΝΑ ΣΑΒΡΑΝΗ
Ώρα : 19.00 - 21.00
Τμήμα : Α
Ηλικίες : 18+
Διάρκεια Μαθημάτων : έως 10/5/2012

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Μάθημα : Δημιουργική Απασχόληση
Επιμορφωτής : ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΥΝΑΛΗΣ
Ώρα : 17.00 - 18.00
Τμήμα : Α
Ηλικίες : 9 – 12
Ώρα : 18.00 – 19.00
Τμήμα : Β
Ηλικίες : 13 - 15
Διάρκεια Μαθημάτων : έως 11/5/2012

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Μάθημα : Ελεύθερο Σχέδιο
Επιμορφωτής : ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΥΝΑΛΗΣ
Ώρα : 19.30 - 21.30
Τμήμα : Α
Ηλικίας : 15+
Διάρκεια Μαθημάτων : : έως 11/5/2012

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Μάθημα : Κινηματογράφος
Επιμορφωτής : ΚΩΣΤΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ
Ώρα : 20.00 - 21.00
Τμήμα : Α
Ηλικίες : 18 +
Διάρκεια Μαθημάτων : έως 11/5/2012


ΣΑΒΒΑΤΟ
Μάθημα : Κατασκευή Φιγούρας Θεάτρου Σκιών
Επιμορφωτής : ΝΙΚΟΣ ΜΠΛΑΖΑΚΗΣ
Ώρα : 10.00 - 11.00
Τμήμα : Α
Ώρα : 11.00 – 12.00
Τμήμα : Β
Ηλικίες : 8 – 12
Διάρκεια Μαθημάτων : 7/1/2012 έως 11/2/2012